Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Adres: Abdi Ipekçi Caddesi No:40 Kat:1 D.6-7 (Rolex Saat Üstü) Nisantaşı /Istanbul

Akne İzleri Tedavisi

Akne izleri Tedavisi

Akne ve Akne İzi Nedir ?

Akne, halk arasındaki ismiyle ‘sivilce’, sıklıkla ergenlikte görülen , ciltteki yağ bezlerinin iltihaplanmasıyla, fazla sebum üretimi sonucunda gözeneklerin kapanması ve bir bakterinin (P. Acnes) kendine ortam bulması nedeniyle ortaya çıkıyor. Akne sık görülen bir sorundur,neredeyse her 10 kişiden 8’inde hayatının bir döneminde bulunur.Akne ayrıca kişinin yüz gibi gözle görünür bölgesinde yarattığı izler nedeniyle kozmetik sorun oluşturabilir ve kişide özgüven kaybına ve hatta psikolojik sorunlara yol açabilir. Yüz dışında boyun, göğüs, sırt, omuz ve üst kollarda da lezyon oluşturabilmektedir.

Şiddetli  akneli olgularda özellikle de deri altında  nodüler ve kistik yapılar oluştuğunda akne iyileştikten sonra dahi deri yüzeyi ve deri altı tabakada hasar bırakır. Ciltte  çukurluklar ve düzensiz görünüm meydana gelir. Bu duruma akne skarları(akne izleri) adını vermekteyiz. Akne skarı tedavisi için günümüzün estetik  teknolojik imkanları önümüze alternatifler sunmaktadır.

Lazerle Akne İzi Tedavisi

Akne izi tedavisinde en etkili tedavi yönteminden biri erbyag fraksiyonel lazerdir. Bu lazer sisteminde, lazer ışını deriye noktasal odaklar halinde yayılır ve cilt yüzeyinin yeniden epitelizasyonunu ve cilt altında ise  yeni kollajen oluşumu ile güçlenme ve yenilenme sağlanır. Ciltteki bu yenilenme süreci hem çukurlaşma ve  düzensizlikleri,  leke ve izleri azaltır, hem de cildin kalitesini artırarak daha sıkı bir yapıya kavuşmasını sağlar. Eskiden yada yeni oluşmuş tüm akne skarlarına, ergen, yetişkin yada ileri yaştaki tüm hastalarımızın akne skarı tedavilerinde başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Seans aralıkları ortalama bir aydır. Akne  izinin derinliğine  ve  yaygınlığına bağlı olarak ortalama 2-6 seans arasında uygulama yapmaktayız.

Dermapen (Dermaroller Mikro İğneleme) İle Akne İzi Tedavisi

Dermapen dermoroller ya da mikroiğneleme tedavisi olarak isimlendirilen tedavide ucunda çok sayıda paslanmaz çelikten oluşan ince iğnelerin olduğu  kalem şeklinde özel bir cihaz kullanmaktayız. Bu cihaz ile cilt tipi ve problemin boyutuna göre önceden belirlediğimiz uzunluktaki iğne uçları ve   belirlediğimiz hızda ve titreşimde ki  mekanik hareketler ile küçük delikler oluşturmaktayız. Cilt üzerinde oluşan bu küçük oluklar ile ciltte yara  iyileşme mekanizması uyarılır ve önemli büyüme faktörleri ortama salınır. Ortama çekilen onarıcı hücreler ve büyüme faktörleri  cilt hasarını tamir eder  ve bu sayede akne izleri gözle görünür şekilde tedavi edilir. Sivilce izi tedavisinde dermapen uygulaması 2-4 hafta aralıklarla toplan 4-8 seans planlamaktayız. Dermapen cihaz uygulamasını gerekli hallerde  mezoterapi ya da PRP tedavileri ile kombine edebilmekte ve başarı oranını arttırabilmekteyiz.

Kimyasal Peeling İle Akne İzi Tedavisi

Derinin üst tabakalarının  kimyasalürünler ile  kontrollü  olarak soyulması işlemini “kimyasal peeling” olarak adlandırmaktayız. Peeling uygulamasında deriye çok çeşitli asit veya baz yapıda kimyasal ürünleri kullanmaktayız. Akne skarı tedavisinde hedefimiz  deri tabakalarında istediğimiz derinliğe kadar soyulma  oluşturmak ve  yara iyileşme mekanizmasının  avantajlarından faydalanarak önemli ölçüde iyileşmiş yeni bir cilt tabakasının oluşmasını  sağlamaktır.. Akne skarında  meyve asitleri, mandelik asit, salisilik asit ve TCA peeling solüsyonları tercih etmekteyiz . BU etken maddeleri cilt yapısı ve sorunun şiddetini göz önüne alarak farklı konsantrasyonlarda hazırlayarak belirlediğimiz sürelerde ciltte bekletmekte ve sürenin sonunda  nötralize ederek işlemi sonlandırmaktayız.  Kimyasal peeling seans aralıkları 2-4 hafta olmakta ve tedavi için gereken seans sayısı 4-8 arası değişmektedir.

Dolgu Uygulaması İle Akne İzi Tedavisi

Cilt altındaki  akne bağlı hacim kaybının tedavisinde tak başına yada fraksiyonel lazere kombine olarak uyguladığız diğer yöntem dolgu uygulamasıdır. Dolgumateryali ; hyaluronik asit ya da yağ dolgusu olabilir. Dolguyu son derece ince iğnelerle ve yeni nesil teknolojik cihazlar yardımıyla artık iğnesiz olarak uygulayabilmekteyiz.  Dolgu ile hem hacim kaybı takviye edilirken hem de cilt yüzeyindeki düzensizlikler tedavi edilebilir.