Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Adres: Abdi Ipekçi Caddesi No:40 Kat:1 D.6-7 (Rolex Saat Üstü) Nisantaşı /Istanbul

Burun Estetiği Sonrası Bakım

Burun Estetiği Sonrası Bakım

Burun estetiği son derece popüler bir cerrahi tedavidir. Ancak burun estetiği ameliyatı olmak isteyen çoğu kişi ameliyatın sonuçlarının korunması için iyileşme sürecinde ve sonrasında bakımın ne kadar önemli olduğundan haberdar değil. Rinoplasti ameliyatının içeriği hastadan hastaya göre değişiklik göstermekte her cerrahi işlemde farklı bir sorun çözümlenmektedir. Tüm bunlar iyileşme süresini etkileyen durumlardır. Nazal septum ve kıkırdağa yapılan küçük değişiklikler gibi küçük durumlar daha az bakım gerektirir ve iyileşme daha hızlı olur. Ancak burun kırılmaları gibi durumlar daha fazla iyileşme süresine ihtiyaç duyabilir. Dolayısıyla, doğru bir özenle, hızlı bir iyileşmenin tadını çıkarmanız gerekir.

Burun estetiği sonrası nefes darlığı, ameliyatın ortak bir yan etkisidir. Bu nedenle hastalara ağız yoluyla nefes almaları önerilir. Bu başlangıçta rahatsız olabilir ve alışmak biraz zaman alacaktır. Kanamayı kontrol altına almak için genellikle hastaların burun deliklerine bandaj yapılır, ancak son zamanlarda splintler de kullanılmaktadır. Şişkinlik oluşursa, iyileşme sürecini hızlandırmak için sıcak veya soğuk kompres kullanabilirsiniz.

İyileşme döneminde burnunuzdan nefes almaktan kaçınmalısınız. Ayrıca ameliyattan 2-3 hafta sonrasında kadar herhangi bir egzersiz veya yorucu aktiviteden kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonra birkaç ay boyunca, burna kazara zarar verme riskini en aza indirgemek için temas sporlarından kaçınılmalıdır.

Alkol kan damarlarının genişlemesine neden olur ve bu şişmeyi daha da artırabilir. Bu nedenle, ameliyattan sonra alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Gözlük takıyorsanız, ameliyattan dört hafta sonraya kadar kesinlikle gerekli olmadıkça kullanmamaya çalışın. Gözlük kullanmanız gerektiğinde, gözlük ile burun arasında, pamuk veya köpük gibi bir destek yerleştirin.