Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Adres: Abdi Ipekçi Caddesi No:40 Kat:1 D.6-7 (Rolex Saat Üstü) Nisantaşı /Istanbul

Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Hemen İletişime Geçin!

Lekeler Neden Oluşur ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Ciltte oluşan lekeler günümüzde kadın erkek pek çok birey için önemli bir sorundur.  Son yıllarda Ozon tabakasının  hasar görmesi ve bu hasarın gün geçtikçe artması bizleri uv ışınlarının zararlı etkilerine maruz bırakmıştır. Güneş dolayısıyla da ultraviyole ışınları lekelerin oluşmasında ya da koyulaşmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir. İster güneş, ister genetik, yaşlanma, hamilelik ve hormon tedavisi, doğum kontrol hapları isterse yara, akne  gibienflamatuvar süreçlerin sonucu olarak oluşmuş olsun cilt lekelerinin çoğu dermatoloji uzman hekimi gözetiminde farklı tedavi alternatiflerine yönelerek başarı ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi planlaması öncesinde lekenin kökenine inerek ve kişinin cilt rengi ,yapısı ve lekenin derinliği ve şiddeti  doğrultusunda en uygun  tedaviye karar vermekteyiz.

Leke tedavisi sürecinde ve sonrasında hastalarımızdan altını çizerek istediğimiz çok özenle ve  etkin bir şekilde güneş ışınlarından korumalarıdır. Bunu için yaz kış, gün içinde güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülüp  4 saatte bir tekrarlanacak şekilde  en az 30 faktörlü güneşten koruyucu ürünler kullanımı öneririz. Güneş dışında fleurosan ışığın ve bilgisayar ekranlarınında da UV kaynağı olduğu bilinmeli ve güneş kremi ihmal edilmemelidir.  Kapatıcı olarak güneş koruma özelliği de olan  ten rengine  uyumlu fondoten veya pudra kullanılabilir. Böylece hem lekeler kamufle olurken hem de tedaviye destek almış oluruz.

Lazerle Leke Tedavisi

Çok çeşitli lazer türlerini ciltte bulunan farklı lekelerin tedavisinde kullamaktayız .Güneşe bağlı oluşan lekeler, yaşlılık lekeleri, gebelik lekeleri , çiller, akne yara, yanık ameliyat izleri sonrası oluşan lekelerin çoğunu lazer ile tedavi edilebilmekteyiz. Lazerle leke tedavisindederide lekeye neden olan melaninpigmentine  etki eden kısa atımlı lazer sistemleri veya cildi soyarak yenileyen lazer sistemleri kullanabiliyoruz. Leke tedavisinde QSW NDyag 1064 v 532 nm, ERbYag ve Erglass lazer sistemleri ve BBL uygulamaktayızUygulayacağımız lazer türünü lekenin türünü, derinliğini, tonunu, nedenini ve kişinin deri yapısı ile tonunu belirlediğimiz dermatolojik muayene sonucu belirleriz. Lekede lazer  tedavis  dermatoloji uzman hekimi kontrolünde uygulandığında  güvenli bir uygulamadır.

Kimyasal Peeling İle Leke Tedavisi

Uyguladığımız peeling ürünleri,deride  pigment üreten hücreler olan melanositleri baskılayarak, kolajen sentezini arttırarak ve hücre yenilenmesini sağlayarak leke tedavisinde etkin olurlar. Seans aralıkları peeling türüne göre  7 ila 20 gün arasında belirleriz. Seans sayısı ise lekenin derinliği ve cildin hasssiyetine göre  2 ila 6 seans arasında değişebiliyor. İşlem sırasında hafif bir yanma ve batma hissi meydana gelir. Bunu azaltmak amacıyla  lokal soğutma uygularız. İşlemden sonra uyguladığımız rahatlatıcı kremler ve kapatıcı özellikli güneş kremleri ile  rahatlıkla günlük yaşama devam edilebilir. Düzenli uygulanan seanslar sonucunda pigment düzensizlikleri giderilebilir. Sivilce izleri tedavi edilebilir. Ancak kimyasal peeling ile çoğunlukla yüzeysel lekeleri tedavi edebilirken derin lekelerde kombinasyon tedavilerin bir basamağı olarak kullanırız.

Mezoterapi İle Leke Tedavisi

Leke mezoterapisi, bir takım etken maddelerin lekeli deri alanına son derece  ince iğneler yardımı ile  enjekte ettiğimiz uygulamadır. Leke giderici maddeler lekenin içine direk verilerek etkinliklerini arttırmış oluruz..Air jet cihazı aracılığıyla yada dermapen gibi yöntemlerle iğnesiz olarak da mezoterapi uygulaması yapabilmekteyiz. Leke mezoterapisinde en sık uyguldığımız etken maddeler, ,arbutin,  vitamin C, multivitamin kokteylleri, traneksamik asit, alfa lipoik asit, azeleik asit,glutatyon hyaluronik asit, ve doku yapılandırıcılarıdır. Leke mezoterapisini, haftada veya iki haftada bir sıklıkla ve 4-6 seans olarak planlarız.İkinci seanstan itibaren lekede gözle görülür açılma izleyebiliyoruz. Leke mezoterapisi, diğer l leke tedavilerinden kimyasal peeling , enzim peelingleri ile, renk açma özelliği olan kremler ve karışım ilaçlar ile  lazer uygulamaları uygun aralıklarla planlamak koşulu ile kombine edilebiliyoruz.